Danışmanlık Hizmetleri

İkliminiz Nasıl?

Herkes çıkış saatine mi odaklanıyor yoksa vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorlar mı?
Çalışanlarınız sevdikleri işi mi yapıyorlar yoksa daha iyisini bulana kadar mı burdalar?
Siz kendi şirketiniz hakkınızda hangisini duyuyorsunuz?
"Daha yüksek maaş teklif ettiler fakat yine de gitmedi."
"Daha düşük maaş teklif ettikleri halde gitti."

Danışmanlığımız,

İhtiyacınıza göre, işinizin geliştirilmesi, yön değiştirmesi ya da düzeltilmesi için verebileceğimiz, süreli, proje bazlı ya da tüm faaliyet alanlarınız için alabileceğiniz hizmettir.
Her işletme danışmanlık alarak, sıçrama tahtasına daha çabuk çıkabilir
Özellikle yönetim danışmanlığı, müşteri ilişkileri, müşteri takip sistemleri alanlarında uzman danışmanlarımız ile fark yaratan sonuçlara ulaşmanız sağlanır.

Teşhis

Nereniz ağrıyor? Öksürün lütfen. İlk iş, sizi uzun uzun dinleriz ve ihtiyaçlarınızı anlarız. Varmak istediğiniz hedeflerinizi tespit ederiz. Şu anda bu hedeflerinizin neresinde olduğunuzu anlarız.
Sahaya inerek resminizi çekeriz. Sizinle ya da sizsiz ekbinizle sohbetler eder, yarattığınız iklimi analiz ederiz. Nerede ya da nerelerde aksama var?
Kronik mi geçici mi?
Ya da hedefler mi yanlış?

Reçete

Çoğunlukla röntgen resminiz sizin tahmin ettiğiniz gibi çıkmaz. Doğru bakılmalı, analiz edilmeli ve raporlanmalıdır. Titizlikle sonuçları sunar, sonrasında sizi nelerin beklediğini açıklar ve hangi noktalarda iyileştirmeler gerektiğini açıklarız. Problemlerde öncelik sıralaması veririz. Pareto ile tanıştırırız. Bazen işimiz burada biter.

Tedavi

Sadece reçete sizin için yetmiyor mu? O halde belki bazı operasyonları birlikte yapalım. Önerdiğimiz yolda size eşlik edebilir, düzeltme, geliştirme için bir süre birlikte çalışırız.

DANIŞMANLIK KONULARIMIZ

1CRM Sistemleri Danışmanlığı
Müşteri kaynakları çok çeşitlidir. Her kaynağın uçtan uca bir hikayesi olacaktır. Her bir hikayenin kendi içinde aksamadan, su gibi akması gerekir ve sonuçta, öncelikli memnun müşteri ve memnun paydaşlar olmalıdır.
Süreklik ise aynı şeyi tekrar yapmakla başlar fakat sürekli iyileştirme ile devam eder. Hikayenin her aşamasının ölçülmesi ihtiyacı vardır.
CRM projelerinin en kritik aşaması planlamadır. Tam olarak nereye ulaşılmak istendiği kesin tanımlar şeklinde toplanmalıdır. Büyük hedefe giden yolda küçük hedefler belirlenmeli, proje fazlara bölünmelidir.
CRM'den beklentiler:
Program bana hangi uyarıları yapmalı?
En çok hangi ürün ya da hizmetler ilgi görüyor?
Müşteri profili nasıl? Adres, yaş, cinsiyet, sektör, meslek,... segmentasyonlar.
Büyük müşteriler ile perakende ayrımları yapılabiliyor mu?
Kaç müşteri ile temas kuruldu? Bunları ne kadarı alıcı?
Uzun süredir temas kurulmayan müşteriler kim?
Kampanyada hangi tür müşteriler hedeflenmeli?
Saha kullanıcıları kendi başlarına müşteri segmentasyonu yapabiliyorlar mı?
Müşteri sadakat programları uygulanabiliyor mu?v
Müşterilerin özel günlerinde ne yapılmalı?
Müşteri ile takrar ne zaman görüşülmeli?
Ekibin karşılaştırmalı CRM performansı nasıl?
Müşteri memnuniyeti yönetimi,
Şikayet Yönetimi
CRM yönetiminde ihtiyacınız olan planlama, başlatma, geliştirme, ölçme, yönetme işlevlerini, otuz yıllık tecrübemiz ile kurgulayıp, yaşayan bir sisteme birlikte geçebiliriz.
CRM programı seçiminizde destek olur, ihtiyaçlarınıza göre şekillendirilmesini sağlarız.
2Süreç Tasarımı Danışmanlığı
Her şey değişiyor. En önemlisi müşteri değişiyor. Artık daha hızlı, daha kaliteli ve daha ucuz olsun, sürekli olsun, koruyucu ve takip edici olsun istiyor. Her gelişme, her değişim kendi sürecini de getiriyor. Yeni olanı eski yöntemlerle üretemezsiniz. Süreçleriniz de değişmek ya da gelişmek zorunda.
Tüm ya da gelişim ihtiyacı duyduğunuz süreçleriniz ve diğer süreçlere etkileri analiz edilir, süreç iyileştirme reçeteleri yazılır.
İsterseniz süreç tasarımını birlikte hayata geçirebiliriz.
3Performans Takibi Danışmanlığı
Ölçemezseniz yönetemezsiniz.
Bir çocuk bile, önüne konan sütü bitirdikten sonra boyunu ölçmek için kapı eşiğine koşuyor.
Arabanın göstergeleri olmasaydı aslında ne kadar "yavaş" gittiğinizi fark edemezsiniz. Aynı şekilde personel performansını takip etmiyorsanız, belki de yeterince çalışmayan birini ya da çok çalışan birini fark etmiyorsunuzdur.
4Yönetim Danışmanlığı
Şikayetler artıyor mu? Ya da verimsizlik mi var? Çok çalışmaya rağmen kazanç düşük mü? Aksaklıklar, iç memnuniyetsizlikler, eksik faaliyet ya da gereksiz bürokrasi mi var? İş akışları karışık ve anlaşılmaz mı? Doğru ve zamanında eğitim verdiğinizden emin değil misiniz? Teknolojik yetersizlikler mi var? Raporlar doğru çalışmıyor ya da temel göstergeler bilinmiyor mu?
Sizin bir yönetim danışmanına ihtiyacınız var.
HEMEN ARAYIN !